Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 2 dni
EAN: 8304046369
Wysyłka od: 15.00 PLN

Monachomachia i Antymonachomachia
Autor: Ignacy Krasicki 

Wydawnictwo: Ossolineum
Okładka: twarda
Stan: bardzo dobry
Uwagi: brak

"Monachomachia" i "Antymonachomachia" autorstwa Ignacego Krasickiego to dwa kluczowe utwory literatury polskiego oświecenia, będące satyrycznymi poematami heroikomicznymi.

"Monachomachia", wydana po raz pierwszy w 1778 roku, to ostra satyra na środowisko zakonne. Krasicki krytykuje w niej próżniactwo, obżarstwo i pijaństwo mnichów, przedstawiając ich w groteskowy sposób. Akcja poematu koncentruje się na fikcyjnym konflikcie między dwoma zakonami, karmelitami i dominikanami, który ma charakter bardziej komiczny niż rzeczywisty. Krasicki wykorzystuje elementy typowe dla epopei, takie jak patos i wzniosłość, by ukazać błahe i komiczne sytuacje, co potęguje satyryczny wydźwięk utworu.

"Antymonachomachia" z 1779 roku jest odpowiedzią na krytykę, jaką wywołała "Monachomachia". W założeniu miała bronić mnichów, jednak w rzeczywistości kontynuuje krytykę zawartą w pierwszym poemacie, jedynie zmieniając ton na bardziej ironiczny i satyryczny. W utworze tym Krasicki przedstawia reakcje mnichów na "Monachomachię", co prowadzi do jeszcze głębszej analizy i krytyki wad zakonników.

Oba utwory są doskonałymi przykładami literatury oświeceniowej, która często wykorzystywała humor i ironię do krytyki społecznej. Krasicki, jako biskup warmiński, miał głęboki wgląd w życie kościelne, co pozwoliło mu na celne i często bezlitosne obserwacje.

Polecamy