Henryk VI na łowach
Autor: Wojciech Bogusławski
Wydawnictwo: Universitas
Okładka: miękka
Stan: dobry plus
Uwagi: brak
Dramat Henryk VI na łowach autorstwa Wojciecha Bogusławskiego to utwór oświeceniowy osadzony w realiach angielskich, lecz silnie zakorzeniony w polskich kontekstach społecznych i politycznych końca XVIII wieku. Sztuka powstała w czasie obrad Sejmu Wielkiego i została wystawiona w 1792 roku, bezpośrednio przed upadkiem reform ustrojowych Rzeczypospolitej. Autor, wykorzystując obcy wzorzec fabularny, stworzył dzieło, które miało charakter moralizatorski i obywatelski.
Główny bohater, król Henryk VI, występuje w roli monarchy bliskiego ludowi, który w trakcie polowania poznaje rzeczywiste warunki życia swoich poddanych. Utwór posługuje się prostą opozycją między cnotliwym ludem a zdeprawowanymi elitami, czego przykładem jest postać Milorda Rydynga, reprezentującego nadużycia i arogancję magnaterii. Obok niego pojawiają się bohaterowie pozytywni: uczciwy strażnik Ferdynand Kokl, jego rodzina oraz młynarz Robert z córką Betsy.
Bogusławski, jako zwolennik reform społecznych, ukazuje teatr jako przestrzeń kształtowania postaw obywatelskich. Przekaz utworu skupia się na potrzebie sprawiedliwości społecznej, pochwały pracy, skromności i przywiązania do ojczyzny. Równocześnie dramat zawiera elementy komediowe, a jego struktura i scenografia były dostosowane do możliwości technicznych teatru publicznego końca XVIII wieku.