Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 2 dni
Wysyłka od: 15.00 PLN

Na drogach kultury ludowej
Autor: Stanisław Pigoń

Wydawnictwo: LSW, 1974
Okładka: twarda z obwolutą
Stan: dobry/dobry plus
Uwagi: brak

Stanisław Pigoń w zbiorze Na drogach kultury ludowej podejmuje szeroko zakrojone studium nad literaturą i świadomością społeczną warstw chłopskich w Polsce. Książka składa się z trzech głównych części: przeglądu nowszej literatury ludowej, rozważań nad kulturą ludową w kontekście literackim oraz ujęcia historyczno-publicystycznego. W pierwszym bloku analizie poddano gatunki, funkcje i przedstawicieli twórczości ludowej, z uwzględnieniem poezji, gawędy i publicystyki. Autor ukazuje literaturę ludową jako zjawisko dynamiczne, oparte na doświadczeniu społecznym i głęboko zakorzenione w języku środowiska.

Druga część tomu przedstawia wnikliwe interpretacje tekstów literackich osadzonych w kontekście chłopskim, w tym m.in. dzieł Orzeszkowej, Dygasińskiego, Reymonta, Wyspiańskiego i Orkana. Refleksje Pigonia dotyczą zarówno warstwy ideowej, jak i formalnej utworów – z naciskiem na problematykę społeczną, relację między tradycją a literackim obrazem wsi oraz przemiany postrzegania chłopa w literaturze. Autor podejmuje również temat obecności wątków ludowych w nowoczesnym teatrze i epopei narodowej.

Ostatnia część ma charakter eseistyczny i publicystyczny, obejmując rozważania nad kulturą wsi, ruchami społecznymi, wojennymi przeżyciami ludności wiejskiej oraz publicystyką emigracyjną. Pigoń przedstawia tu wieś jako przestrzeń żywotną, obciążoną historią, ale również zdolną do kulturowego dialogu. Całość opracowania ukazuje autora jako badacza z jednej strony przywiązanego do tradycji, z drugiej wnikliwie obserwującego przemiany cywilizacyjne.