Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 2 dni
EAN: 8385209522
Wysyłka od: 15.00 PLN

Wywiad polski na ZSRR 1921-1939
Autor: Andrzej Pepłoński 

Wydawnictwo: Bellona, 1996
Okładka: twarda 
Stan: dobry plus
Uwagi: brak

„Wywiad polski na ZSRR 1921-1939” autorstwa Andrzeja Pepłońskiego to szczegółowa analiza działań polskiego wywiadu w kluczowym okresie międzywojennym. Książka podejmuje temat działalności wywiadowczej prowadzonej przez II Rzeczpospolitą przeciwko Związkowi Sowieckiemu, rzucając światło na mechanizmy organizacyjne, metody pracy oraz wyzwania, z którymi zmagały się polskie służby.

Autor, korzystając z bogatego materiału źródłowego, w tym archiwów wojskowych, dokumentów wywiadowczych i relacji uczestników tamtych wydarzeń, przedstawia funkcjonowanie centrali wywiadowczej oraz placówek operacyjnych na terenie ZSRR. Szczególną uwagę zwraca na organizację i działalność Oddziału II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, znanego jako „Referat Wschód”. Książka ukazuje rozwój polskiego wywiadu od wczesnych lat II RP po reorganizacje w latach 30., w obliczu wzrastającego zagrożenia ze strony sowieckiego NKWD.

Pepłoński w przystępny sposób przedstawia złożoność operacji wywiadowczych, w tym współpracę z wywiadami innych państw, jak Francja czy Rumunia, oraz trudności związane z infiltracją struktur ZSRR. Opisuje także najważniejsze afery szpiegowskie, które wstrząsnęły polskimi służbami, i analizuje ich wpływ na działania wywiadowcze.

Książka ma charakter analityczny, jednak dzięki umiejętnemu narracyjnemu stylowi autorowi udaje się zachować równowagę między faktami historycznymi a przystępnością tekstu. To cenna pozycja zarówno dla historyków specjalizujących się w tematyce II wojny światowej, jak i dla pasjonatów historii służb wywiadowczych.