Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 2 dni
Wysyłka od: 15.00 PLN

Wieliczka. Stare miasto górnicze 
Autor: Kazimierz Pająk 

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie, 1968
Okładka: miękka z obwolutą
Stan: dobry 
Uwagi: nieznaczne otarcia obwoluty, prywatna pieczątka własnościowa

Kazimierz Pająk przedstawia w tej monografii dzieje Wieliczki – miasta o unikalnym charakterze górniczym i znaczeniu historycznym sięgającym średniowiecza. Autor rozpoczyna od najstarszych wzmianek źródłowych, przechodząc przez okres panowania Piastów, czasy Kazimierza Wielkiego i rozbudowę ośrodka miejskiego w XIV wieku, aż po epokę Jagiellonów, zabory, obie wojny światowe oraz okres Polski Ludowej.

W centrum zainteresowania pozostaje rozwój przestrzenny, struktura osadnicza i znaczenie gospodarcze miasta, przede wszystkim w kontekście eksploatacji soli. Osobne rozdziały poświęcono katastrofom naturalnym, przemianom administracyjnym i edukacyjnym, a także wydarzeniom z czasów okupacji niemieckiej, w tym tajnemu nauczaniu i eksterminacji ludności żydowskiej.

Ujęcie tematu ma charakter analityczny, z silnym osadzeniem w dokumentach historycznych i źródłach lokalnych. W tekście zaznaczono również zmiany urbanistyczne związane z powojennym rozwojem miasta i jego funkcją turystyczno-uzdrowiskową. Rozdział o zabytkach zawiera przegląd architektury i obiektów historycznych, a bibliografia kieruje do najważniejszych publikacji o regionie.

Książka stanowi dokumentację ewolucji miasta, którego tożsamość kształtowała się w bezpośrednim związku z kopalnią soli oraz położeniem geograficznym w sąsiedztwie Krakowa. Autor przedstawia historię Wieliczki jako wielowarstwowy proces, łączący aspekty gospodarcze, społeczne i kulturowe.