Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 2 dni
EAN: 9788360490655
Wysyłka od: 15.00 PLN

Kapitalizm w Europie czyli jeszcze o sile sprawczej religii
Autor: Wojciech Pawnik 

Wydawnictwo: NOMOS, 2008
Okładka: miękka 
Stan: dobry 
Uwagi:
brak

Książka Wojciecha Pawnika podejmuje temat relacji między religią a rozwojem kapitalizmu w Europie, osadzając rozważania w perspektywie socjologii ekonomii oraz teorii instytucjonalnych. Autor wychodzi od klasycznej tezy Maxa Webera o protestanckiej etyce pracy jako czynniku sprzyjającym narodzinom kapitalizmu, ale nie ogranicza się do powielania znanych schematów. Analizuje mechanizmy legitymizacji kapitalistycznego ładu i wskazuje na rolę religii jako elementu konstytuującego tożsamość człowieka gospodarczego – homo oeconomicus – w opozycji do wcześniejszych wzorców wspólnotowych.

W kolejnych rozdziałach przedstawia, jak instytucjonalizacja wiary oraz ewolucja struktur kościelnych wpływały na porządek społeczny, zwłaszcza w średniowieczu. Rozważa procesy transformacji życia wspólnotowego, w tym rolę tzw. Kościoła zrzeszeniowego, oraz analizuje pojęcia takie jak jednobiegunowość i całkowite oddanie w kontekście ładu społecznego.

Opierając się na interdyscyplinarnych źródłach i metodologii zakorzenionej w socjologii historycznej, Pawnik rekonstruuje długie trwanie idei i instytucji, które ukształtowały współczesne systemy ekonomiczne. Autor analizuje temat wpływu religii na przemiany społeczne, wskazując na złożone interakcje między wartościami duchowymi a strukturami gospodarczymi.